Program prewencyjny "Stop patologiom - razem bezpiecznie"
Program Prewencyjny "Stop Patologiom – Razem Bezpieczniej" – realizowany od 2008 roku.
Zmierza do ograniczania zjawisk patologicznych, jego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia, zmniejszenie strachu przed staniem się ofiarą przestępstwa oraz podniesienie świadomości prawno – wiktymologicznej społeczeństwa.
W ramach programu realizowane są działania:
„Alkohol – ograniczona dostępność” – działania zmierzające do ograniczenia sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. W ramach programu policjanci KMP
w Rzeszowie wspólnie z przedstawicielami Miejskich/Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Straży Granicznej, przedstawicielami samorządu lokalnego przeprowadzają kontrole miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu z trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
,,Konkurs plastyczny pod hasłem Bezpieczne wakacje 2012"
„Policja ... nie tylko dzieciom” - działania polegające na spotkaniach dzielnicowych
z uczniami klas III szkół podstawowych i ich rodzicami, podczas których promuje się zdrowy styl życia oraz` bezpieczne zachowania zmierzające do wykształcania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
„W trosce o młodzież – przeciwko narkotykom” – działania profilaktyczno-prewencyjne
skierowane do rzeszowskiej młodzieży, których celem było wyeliminowanie dealerów narkotykowych i utrudnienie dostępu do narkotyków osobom nieletnim.
W ramach programu organizowano działania ukierunkowane na ograniczenie dostępności środków odurzających na terenie miasta Rzeszowa oraz pociąganie do odpowiedzialności karnej osób rozprowadzających oraz udzielających narkotyki młodzieży. Prowadzono także działania monitorujące w zakresie eliminowania
z rzeszowskich placówek oświatowo-wychowawczych oraz lokali rozrywkowych osób rozprowadzających narkotyki.
,,edukacja prawno-wiktymologiczna” dzieci, młodzieży i rodziców w zakresie odpowiedzialności prawnej.
Cele programu:
1. Ograniczenie zjawisk patologicznych.
2. Podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia.
3. Zmniejszenie strachu przed staniem się ofiarą przestępstwa.
4. Podniesienie świadomości prawno – wiktymologicznej społeczeństwa.
5. Poszerzenie współpracy z podmiotami pozapolicyjnymi w celu efektywniejszego przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom godzącym w dobra osobiste obywateli.
Metody realizacji programu:
1. Nawiązanie lub kontynuowanie współpracy z zainteresowanymi podmiotami w zakresie przewidzianym przez program.
2. Organizowanie na szczeblu lokalnym międzyinstytucjonalnych działań kontrolnych
w sklepach i lokalach gastronomicznych sprzedających i podających alkohol oraz wyroby tytoniowe.
3. Reagowanie na stwierdzone przypadki łamania przepisów prawa.
4. Rozpoznawanie miejsc gromadzenia się młodzieży oraz osób dorosłych, gdzie może dochodzić do przejawów demoralizacji, a także nieprzestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości czy Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
5. Prowadzenie przez Policje systematycznej kontroli tych miejsc.
6. Opracowanie, wydrukowanie, pozyskiwanie materiałów ostrzegawczych, informacyjnych, edukacyjnych stanowiących element realizacji programu oraz ich dystrybucja.
7. Uczestnictwo kierowników rewirów dzielnicowych, kierowników posterunków Policji oraz dzielnicowych w spotkaniach organizowanych z mieszkańcami i promowanie wśród lokalnej społeczności przekonania o konieczności zgłaszania organom ścigania wszelkich przypadków łamania prawa w przedmiocie ujętym niniejszym programem.
8. Prowadzenie prelekcji skierowanych do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich na temat konsekwencji prawnych związanych z zachowaniami patologicznymi oraz w zakresie profilaktyki uzależnień wspólnie z specjalistami, przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie uzależnieniom.
9. Organizowanie lokalnych konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży dotyczących problematyki patologii.
10. Prowadzenie przez specjalistów ds. prewencji kryminalnej i ds. nieletnich prelekcji dla młodzieży szkół średnich w zakresie profilaktyki związanej ze zjawiskiem handlu ludźmi i przymuszonej prostytucji połączonych z kolportowaniem materiałów informacyjno – edukacyjnych.